چهارشنبه, 17 خرداد,1402
ساعات کاری دفتر

9:00 تا 18:00

مطالب و مقالات حقوقی
تاریخ انتشار: شنبه 17 شهریور 1397
فوت و فن و روش تنظیم قرارداد

 فوت و فن و روش تنظیم قرارداد

قواعد حاکم بر قراردادها اصولاً جزء قواعد و مقررات تکمیلی هستند به این معنا که اراده طرفین بر آن تفوق و حکومت دارد و فقط در موارد سکوت و ابهام و اجمال به قانون مراجعه می شود.به عبارت اخری در تنظیم و ایجاد یک قرارداد مطابق اصل حکومت اراده شرایط و جزییات قرارداد را طرفین با توافق تعریف می نمایند.البته در موارد نادری مثل مشروعیت جهت معامله یا لزوم وجود قصد انشاء یا اهلیت طرفین یا معلوم بودن (مشکوک و مردد نبودن) مورد معامله قواعد و مقررات مقدم بر اراده و توافق طرفین است.در ادامه تلاش میشود در قالب چند نکته به فوت و فن ها و نکات مهم در تنظیم یک قرارداد استاندارد و مطابق اصول اشاره می شود.هر چند که توصیه کلی ما سپردن کار تنظیم قرارداد به یک وکیل متخصص حقوق قراردادها و یک وکیل با تجربه است. 

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 3593

 

 

نکات مهم و روش تنظیم یک قرارداد خوب 

  • قرارداد مهم ترین مدرک برای تنظیم روابط طرفین و تعیین حدود و ثغور روابط طرفین است. بنابراین نحوه تنظیم و انعقاد قرارداد از اهمیت فراوانی برخوردار است. 
  • چه بسیار قرردادهایی که به دلیل نقص دانش حقوقی و قراردادی لازم در نحوه تنظیم آن، به بن بست های فراوانی رسیده است و طرفین را ناگزیر از مراجعه به محاکم قضایی ، داوری و غیره نموده است در هر حال قراردادها بسته به نوع آنها، از پیچیدگی بسیار برخوردار هستند مباحث مهم قرردادها مثل فسخ، ضمانت اجراها و تضامین، نحوه حل اختلاف، تعیین تعهدات تر یک از طرفین و غیره مباحثی نیستند که افراد به صرف داشتن دانش عرضی و تجاری و صنفی در حرفه و تجارت خود و بدون برخورداری از اطلاعات قراردادی و حقوقی لازم بتوانند از عهده تنظیم آنها برآیند.
  • چه بسیار از صاحبان حرف و تجارت که با دانش صنفی خود قراردادی را تنظیم کرده اند که پس از آن با دشواری های فراوان در مرحله اجرا تفسیر، حل اختلاف و ... مواجه گشته و بسیار خود را شماتت نموده اند که چرا با بهره مندی از وکیل و مشاور حقوقی و قراردادی توانند و با صرف هزینه ای به مراتب بسیار پایین تر از هزینه شکست قرارداد خود، از ضررهای بعدی جلوگیری ننموده اند.
  • لزوم مشاوره به وکیل و مشاوره حقوقی توانند در امر تنظیم قراردادها، مصداق بارز جمله معروف پیشگیری بهتراز درمان است می باشد، چرا که شخص متخصص در تنظیم قراردادها، زیرکاری ها و پیچیدگی های فنی و حقوقی را می بیند که هیچگاه شخص عادی یا حتی تاجر حرفه ای قادر به رؤیت و پیش بینی آن نیست لذا بحث تنظیم قراردادها، بخشی بسیار تخصصی و پیچیدی پر از ظرافت و ریزه کاری است که نگارش یک قرارداد بهینه و مطلوب جز با بهره مندی از یک وکیل متخصص، امکان پذیر نیست.مثلاً در مورد قراردادهای ساختمان سازی یا قرارداد اجاره و... بنگاه های تجاری همانطور که در قانون به وضوح حوزه فعالیت آن ها مشخص شده است، صرفاً در حد یک دلال و واسطه هستند که طرفین قرارداد را به هم اتصال داده و نقش واسطه و رابط بین طرفین را دارند و پس از آن کار آنها خاتمه می یابد لذا این افراد هیچ گاه از دانش حقوقی مکفی جهت تنظیم قرارداد بهره مند نمی باشند و مراجعه به این افراد صرفاً بایستی در حد شرح وظایف قانونی آن ها یعنی نفش واسطه گری این افراد باشد و هیچ نمی توانند متخصص حقوقی و قرارداد نویس باشند چرا که ابراز و مقرمات و دانش لازم در این خصوص برخوردار نیستند.
  • دفتر وکالت مسعود محمدی (دادگران حامی) آماده مشاورده حقوقی در زمینه تنظیم قرارداد و نیز در صورت تمایل تنظیم قرارداد های شماست. 
  • با سپردن نگارش و تنظیم قرارداد خود به ما می توانید اطمینان داشته باشید که بهترین قراداد ممکن و متصور را با توجه به ویژگی های موراد طرف قرارداد و شرایط موجود بدست آورده اید.

 

 

مطالب مرتبط با قراردادها:

1- معاملات متعدد با سند عادی، معامله معارض

2- مشاوره با وکیل جهت تنظیم قرارداد،وکیل متخصص قرارداد

3- شرایط اساسی صحت معاملات، انواع عقود و معاملات

4- عقود معین و قراردادهای بانام، وکیل قرارداد

 

 

ثبت امتیاز
پرسش و پاسخ‌های متداول
بله، اصولا هر شرط مشروع و دارای منفعت عقلایی را می توان ضمن یک قرارداد درج نمود.ملاک تشخیص مشروعیت قانون و شرع است و معیار تشخیص منفعت عقلایی عرف است.
بله، این امکان وجود دارد که در صورت داشتن تجربه و دانش متن قرارداد را خودتان تنظیم کرده و به طرف قرارداد پیشنهاد بدهید.و توجه داشته باشید که تنظیم متن قرارداد امری تخصصی و نیازمند تجربه است.با ریسک و آزمون و خطا نمی شود یک قرارداد حقوقی خوب ایجاد کرد.ترجیحاً تنظیم متن قرارداد را به یک وکیل متخصص حقوق خصوصی و قراردادها بسپارید.
از طریق جستجوی عبارات ((وکیل خوب برای تنظیم قرارداد)) یا ((وکیل متخصص قرارداد)) و عباراتی شبیه این در سایت گوگل و مطالعه مطالب، مقالات و نوشته های آن وکیل می توان از میزان دانش و تخصص آن وکیل کسب اطلاع و اطمینان نمود.
کتبی که خود اینجانب شخصاً به اثر و خالق آن بسیار احترام گذاشته و ارادت دارم عبارتند از : 1- تشکیل قراردادها 2- آثار قراردادها 3- اصول قراردادها 4- سقوط تعهدات (همگی از مرحوم دکتر شهیدی) 5- قواعد عمومی قراردادها 6- حقوق معین (اثر مرحوم دکتر کاتوزیان).در خصوص قراردادها غیر از این آثار متعدد دیگری نیز وجود دارد که جملگی به نوعی تکرار گفته های همین اساتید است.
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

Website

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب مورد نظر

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره کلیک کنید.