دوشنبه, 14 آذر,1401
ساعات کاری دفتر

9:00 تا 18:00

مطالب و مقالات حقوقی
تاریخ انتشار: چهارشنبه 29 بهمن 1399
مشورت با وکیل برای تنظیم قرارداد

 مشورت با وکیل برای تنظیم قرارداد

برای ایجاد یک رابطه حقوقی که طی آن طرفین متعهد می شوند در روابط بین خود به تعهدات خود عمل کنند نباید به الفاظ بسنده نمود و باید تعهداتی که طرفین برای خود ایجاد می کنند را درقالب یک قرارداد دقیق و به صورت مکتوب درآورد تا طرفین بتوانند با رجوع به مندرجات و محتویات قرارداد از بروز اختلاف پیشگیری نمایند.گذشته از این درج ضمانت اجرا یا شرط جزا یا وجه التزام مطابق آنچه در ماده 230 قانون مدنی آمده است جسارت تخلف قراردادی را از طرف مقابل می گیرد.مشورت با یک وکیل قرارداد و تنظیم قرارداد تحت نظر یک وکیل با تجربه و متخصص تا حد زیادی (شاید تقریباً به طور کامل) از آسیب های احتمالی به قرارداد و اموال و رابطه طرفین، جلوگیری می نماید.

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 1624

 

 

نکات مهم و ضروری جهت تنظیم یک قرارداد خوب

  • در تعریف عقد (قرارداد) ماده 183 قانون مدنی بیان می دارد: " عقد عبارت است از اینکه یک یا چند نفر در مقابل یک یا چند نفر دیگر تعهد به امری نمایند و مورد قبول آنها باشد "بنابر این تعریف قرارداد حاصل توافق اراده دو یا چند نفر است و از آنجا که حصول توافق بین افراد امری دشوار به نظر می رسد، انعقاد این توافق به صورت یک قرارداد کتبی و دقیق، لازم به نظر می رسد.

 

  • تنظیم قرارداد توسط وکیل دادگستری و متخصص قرارداد، سلامت و نتیجه بخش بودن آن و جلوگیری از سو استفاده طرف دیگر را تضمین می کند.

 

  • هر قراردادی در آغاز باید دارای عنوانی باشد.عنوان باید دقیق انتخاب شود زیرا طرفین با انتخاب عنوان برای قراردادشان در واقع به روشن کردن حقوق و تعهدات خود می پردازند و حتی دادرس هم در هنگام تفسیر قرارداد به عنوان نظر خواهد داشت.با این وجود مطابق قانون مدنی عقد تابع قصد طرفین است و ممکن است طرفین اسم عقد خود را وکالت بگذارند ولی محتوا، شرایط و مندرجات آن حاکی از وقوع بیع باشد.

 

  • به دلیل طیف گسترده ای از عقود معین در قانون مدنی و شباهت زیاد برخی از این عقود به یکدیگر، وکلای دادگستری که آشنا به ماهیت این عقود هستند با انتخاب نام و عنوان دقیق اولین رکن یک قرارداد را به درستی رعایت می کنند و چون عنوان قرارداد رکن اساسی در هر قرارداد می باشد، اهمیت آن را نمی توان نادیده انگاشت زیرا قرارداد بر اساس این عنوان تنظیم خواهد شد.

 

  • عمده ترین و مهم ترین قسمت هر قرارداد متن و شروط مندرج در آن است. این بخش به دلیل قرار گرفتن اسامی و مشخصات طرفین به صورت کامل و دقیق و موضوع قرارداد به صورت روشن و همچنین مبلغ دقیق قرارداد از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

  • در صورت اضافه نمودن شروط ضمن عقد در متن قرارداد اهمیت قسمت متن بیشتر به چشم می آید و از آنجا که قانونگذار در قانون مدنی به احکام شروط ضمن عقد پرداخته و حتی برخی از شروط را مبطل عقد می داند، تنظیم این شروط توسط وکلای دادگستری آشنا به نحوه نگارش قرارداد می تواند از بطلان و بی اعتباری قرارداد در آینده جلوگیری کند.

 

  • لازم به ذکر است آنچه متن یک قرارداد را می سازد الفاظ و علایم نگارشی است. پس باید در انتخاب الفاظ دقت لازم را مبذول داشت و تا حد امکان از الفاظ حقوقی مطرح شده در قانون مدنی استفاده نمود. در حقوق با اضافه یا کم شدن یک حرف به کلمه ای، معنا و بار حقوقی کلمه و در نتیجه ضمانت اجرای آن تغییر خواهد کرد. بنابراین انتخاب کلمات نیازمند تسلط به قانون مدنی است.

 

  • از آنجا که قوانین آمره که مرتبط با نظم عمومی هستند باید در هر کشوری مورد احترام قرار گیرد و حتی توافق افراد در قالب قرارداد نمی تواند به آن خدشه ای وارد آورد، تسلط به قوانین جاری کشور از جمله قوانین آمره برای تنظیم قرارداد، لازم و ضروری است.

 

  • در تکمیل موارد بالا که نیاز به دانش حقوقی دارد می توان از قواعد عمومی قراردادها یاد کرد و همینطور خسارات حاصل از عدم اجرای تعهد که هر یک از دو مورد ذکر شده می تواند آینده یک قرارداد را تحت تاثیر قرار دهد و لزوم مشورت با وکلای دادگستری در انعقاد قرارداد را هر چه بیشتر و بهتر روشن سازد.

 

  • تنظیم قرارداد و نگارش محتوای آن یک امر تخصصی و فنی بوده و مهترین قسمت ایجاد یک رابطه حقوقی، مرحله تنظیم قرارداد است.مشورت با وکیل دادگستری، متخصص قراردادها و وکیل خوب و با تجربه در زمینه قراداد ها بسیار مهم و ضروری بوده و اصولاً از ایجاد مشکل و سوء استفاده طرفین از یکدیگر جلوگیری کرده و در صورت بروز مشکل در رابطه حقوقی افراد باعث می شود حداقل زیان به طرفین وارد آید.

 

 

 

مطالب مرتبط با تنظیم قرارداد :

1- وکیل برای ابطال و فسخ قرارداد

2- مشاوره با وکیل برای تنظیم قرارداد

3- تعریف و آشنایی با قرارداد و عقد صلح، صلحنامه

4- مطالبه خسارت تاخیر در انجام تعهد قراردادی و وجه التزام

 

ثبت امتیاز
پرسش و پاسخ‌های متداول
توجه داشته باشید که همه وکلا دانش، تجربه و تخصص لازم برای تنظیم قرارداد را ندارند.پس از پیدا کردن یک وکیل خوب و با تجربه در زمینه قرارداد از طریق پرس و جو از اطرافیان و بهره بردن از تجربیات مشابه آشنایان یا از طریق جستجو در سایت گوگل می توانید به یک ((وکیل خوب برای تنظیم قرارداد)) دسترسی پیدا کنید.
بله، در دفتر وکالت دادگران و توسط وکلای ما اینن امکان فراهم شده است تا با هماهنگی قبلی و واریز هزینه و دستمزد وکیل در جلسه انعفاد و مذاکره جهت بررسی ابعاد حقوقی معامله و قرارداد، یک وکیل به همراه خود داشته باشید.
در حال حاضر (اوایل سال 2021 میلادی و 1400 شمسی) با توجه به نوع قرارداد و نحوه ارائه خدمات حقوقی دستمزد ما برای مشاوره، تنظیم و همراهی در جلسه انعقاد قرارداد به طور متوسط و در حالت معمول مبلغی بین 3 تا 5 میلیون تومان است.
بله، هر فردی می تواند پس از مشاوره با یک وکیل متخصص قرارداد خود متن ساده ای برای ایجاد رابطه حقوقی مورد نظر ایجاد نماید.اما در قراردادهای پیچیده و با موضوعات حساس توصیه ما این است که حتما نگارش متن و محتوای قرارداد را به یک وکیل با تجربه و متخصص در زمینه حقوق قراردادها بسپارید.
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب مورد نظر

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره کلیک کنید.